מתכוננים לוועדה רפואית במוסד לביטוח הלאומי? יש לקחת זאת ברצינות. על מנת שעובד יוכר כנפגע תאונת עבודה וכסובל ממחלת מקצוע, יש לעבור וועדה רפואית אשר תבחן את מצבו הרפואי, שכן, לוועדה הרפואית חשיבות רבה מאחר והחלטותיה נוגעות לעניין הנזק, הפיצויים ואחוזי הנכות אשר ייקבעו לנפגע.

ביטוח לאומי הוא הגוף האחראי מטעם המדינה לטפל בתביעות פיצויים המוגשות על ידי המבוטחים והוא הגוף שקובע מהו הפיצוי המגיע למבוטח בגין מקרים שונים כגון נפגעי עבודה, מחלות מקצוע, נכות כללית וכיוצא בזה. ברוב המקרים, לאחר הגשת התביעה יזמין המוסד לביטוח לאומי את התובע לבדיקה על ידי ועדה רפואית על מנת לאפיין את מצבו הרפואי של הנפגע וכדי להבין מהי מהות הפגיעה ממנה התובע סובל וכיצד היא משפיעה על חייו.

כדי לממש את מלוא הזכויות של המבוטח, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי כדי לעבור הכנה מקצועית לקראת ועדה רפואית.

חשוב להדגיש כי תוצאות הוועדה הרפואית יקבעו את גובה הפיצוי שהמבוטח יקבל מהמוסד לביטוח לאומי, לכן אין להקל ראש בנושא וחשוב להגיע מוכנים לבדיקה בוועדה הרפואית. יש להיערך נכונה לקראת הבדיקה, לאסוף בזמן ומראש את כל המסמכים הרלוונטיים, לרבות בדיקות רפואיות ובדיקות במכוני רפואה שונים ומקצועיים, וחשוב להגיע רגועים, להכין רשימה של נושאים רלוונטיים לתביעה ולהבין לקראת מה צועדים. הכנה טובה לקראת ועדה רפואית של ביטוח לאומי עשויה לשפר את הסיכויים לקבל את הגמלה או את הפיצויים ולממש את מלוא הזכויות הרפואיות המגיעות למבוטח על פי חוק.

איסוף חומרים

הכנה נכונה לקראת ועדה רפואית אשר נערכת במוסד ביטוח לאומי מתחילה באיסוף חומרים רלוונטיים. יש לאסוף מסמכים רפואיים ומסמכים רלוונטיים נוספים המעידים על מהות הפגיעה, על חומרתה ועל מידת השפעותיה על אורח חייו של התובע, לרבות כיצד הפגיעה משפיעה על יכולתו לעבוד. לכן, יש לאסוף מסמכים רפואיים רבים ככל הניתן כמו תוצאות בדיקות רפואיות שונות שנערכו בעקבות הפגיעה, צילומים ממכוני ההדמיה לרבות צילומי רנטגן, CT, אולטרה סאונד, MRI וכיוצא בזה. את המסמכים יש לאסוף מבעוד מועד, וחשוב להשקיע בכך את הזמן הנדרש להכנת התיק.

חשוב להדגיש כי המסמכים הרפואיים יכולים להכריע את הכף בבדיקה הנערכת על ידי ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, מאחר שנציגי הוועדה אינם יכולים להתווכח עם תוצאות הבדיקות הרפואיות השונות שנערכו למבוטח בגין הפגיעה או המחלה ממנה הוא סובל. ככל שהמסמכים מחזקים את טענתו של המבוטח, כך נציגי הוועדה הרפואית ישתכנעו באמיתות טענותיו ויפסקו לטובתו את הפיצוי המגיע לו על פי חוק ביטוח לאומי.

הצגת הטענות של התובע בדקות ספורות

חשוב לדעת כי ועדה רפואית של ביטוח לאומי נמשכת דקות ספורות בלבד, לכן כדאי להתכונן לקראת הבדיקה בוועדה הרפואית, כיוון שלרשות המבוטח יש זמן קצר ביותר לשטוח את טענותיו ולהציג את טיעוניו תוך הצגת מסמכים רפואיים שברשותו. למעשה, בפרק זמן קצר של דקות ספורות בלבד יש להציג בפני חברי הוועדה את כל הטיעונים הנוגעים לתביעה, לרבות הסבר כיצד הפגיעה משפיעה על יכולתו לעבוד ועל יכולתו בפעולות יומיומיות שונות וכיוצא בזה.

מומלץ לא לחזור על הטענות מספר פעמים, אלא להציג את הדברים בבהירות ובדיוק רב. יש למסור את המידע הרלוונטי והנחוץ ביותר, בלי להאריך בסיפורים מיותרים ארוכים שאינם קשורים לתביעה.

יש לזכור כי הופעה בפני ועדה רפואית הנערכת במוסד של ביטוח לאומי כרוכה בהתרגשות רבה. לא כל אדם רגיל למעמד זה, לכן עלולים לשכוח פרטים חשובים ולא לציין דברים שיכולים לסייע ולחזק את טיעוני התובע. לפיכך, מומלץ להקבל סיוע של עורך דין תאונת עבודה בחיפה ולהתכונן היטב לקראת ההופעה בפני נציגי הוועדה: אפשר להיעזר בקרובי משפחה, וחשוב לנשום עמוק, להכין רשימה מסודרת של פרטים חשובים לחיזוק טענות התובע, להכין באופן מסודר ויעיל את המסמכים הרפואיים השונים, וכדאי להכין מראש דף המסכם את כל הטענות, אותו ניתן להגיש לחברי הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, יחד עם המסמכים הרפואיים ועם שאר המסמכים הרלוונטיים לתביעה.

לקרוא מידע מראש בנושא ועדה רפואית

הכנה נכונה לקראת ועדה רפואית כוללת קריאה על הנושא. יש מידע רב ברשת האינטרנט שיכול לסייע למבוטח להתכונן לקראת הבדיקה הצפויה, והוא יעיל גם על מנת להבין מה קורה בתוך החדר. לכן, כדאי שכל אדם ידע כי בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי מדרג ראשון יושב לרוב רופא מומחה אחד המתמחה בתחום הרפואי הרלוונטי לפגיעה ממנה סובל המבוטח.

ראוי לציין כי בוועדת ערעורים יושבים ברוב המקרים לפחות שלושה רופאים המתמחים בתחום הרלוונטי לתביעה ולפגיעה ממנה סובל המבוטח, אך בדרג הראשון של ועדות רפואיות יושב לרוב רק רופא אחד. עם זאת, ישנם מקרים בהם הרופא יגלה כי התביעה כוללת תחומים שאינם קשורים להתמחותו המקצועית, לכן הוא עשוי לקבוע כי רופאים מומחים נוספים צריכים לבדוק את התובע, כמו במקרה בו התובע סובל מפגיעה הכוללת בעיות בשלד, במערכת הנשימה, במערכת הראייה וכדומה.