אזרח אשר אינו מסוגל לעבוד עקב תאונת עבודה זכאי להגיש תביעה לביטוח לאומי ו/או לחברת ביטוח פרטית על אובדן כושר עבודה. כדי להגיש תביעה כזו יש לקבל אישור רפואי המוכיח שאכן קיימת הגבלה של כושר העבודה, אישור מסוג זה רשאי לתת רק רופא תעסוקתי.

רופא תעסוקתי מוסמך צריך להיות מומחה במספר רב של נושאים, כמו השפעתם של גורמים סוציאליים על בריאות החולה, התמצאות בחוקים בנושא בריאות העובדים, ידע בתקנות הרלוונטיות של אגף הפיקוח, הערכת סיכונים סביבתיים, מחלות תעסוקה כמו מחלות עור וריאה, פיזיולוגיה תעסוקתית, אפידמיולוגיה תעסוקתית וכיוצא באלה. כמו כן, באחריותו של הרופא לקבוע באיזו מידה נכות העובד משפיעה על כושר עבודתו, לבצע בדיקה של ההיסטוריה התעסוקתית, לבחון את הסיכונים הנמצאים בסביבת העבודה וכן הלאה.

תחומי עבודה נפוצים של רופא תעסוקתי

  • הערכת מצב בריאותו של העובד לפני הקבלה לעבודה.
  • פיקוח רפואי במקום העבודה ובדיקת גורמי סיכון בו.
  • הכנסת העובד למסגרת עבודה המתאימה לו על פי כושר תפקודו או קיצור יום העבודה בעבודה הקיימת.
  • הערכת כושר עבודה וקביעת אובדן כושר עבודה במקרה של תאונת עבודה.
  • אבחון מצבים של מיקרוטראומה ומחלות מקצוע.

כאשר פונים לרופא תעסוקתי, חשוב להמציא את כל המסמכים הדרושים ולספק את כל המידע הרפואי בעזרת המסמכים המתאימים, המכתבים הרלוונטיים, אישורים רפואיים ורקורד של הבדיקות שנערכו לאורך התקופה, כדי שהרופא יוכל להגיע להחלטה נכונה.

חשיבותו של רופא תעסוקתי בתהליך תביעת אובדן כושר עבודה

עובד אשר עקב מצב בריאותו מעוניין להתפטר מעבודתו ולקבל פיצויים צריך להביא אישור של רופא תעסוקתי אשר קובע את רמת אובדן כושר העבודה. יש לציין שאישור מסוג זה אינו יכול להתקבל על ידי רופא משפחה ואף לא על ידי רופא מומחה באותו תחום. כמו כן, רק רופא תעסוקתי יכול לקבוע האם ימשיך לעבוד אצל המעסיק בהתאם למגבלותיו, ועל המעביד יהיה למצוא לו תפקיד מתאים, כמו איסור על עבודה פיזית מאומצת, על חשיפה לשמש או לרעש או על עמידה לאורך זמן רב.

בתביעות מול ביטוח לאומי בגין תאונת עבודה או מחלת מקצוע, לרופא התעסוקתי ישנה הסמכות לאשר שינוי באחוזי הנכות של הנפגע במקרה בו המצב הרפואי מחמיר. גם בתביעה מול המעסיק על רשלנות שבעקבותיה נגרמה תאונת עבודה או מחלת מקצוע יוכל רופא זה לסייע ולספק אישורים המעידים על הפגיעה. חוות הדעת של הרופא התעסוקתי תעבור למשרד עורך דין תאונות עבודה שמייצג את הנפגע כדי בכדי לפתוח בתביעה מסודרת מול אותם גופים לקבלת פיצויים ולמימוש זכויות מלא.

מתי כדאי לפנות אל רופא תעסוקתי, ומהם תפקידיו וסמכויותיו?

ישנם שלושה מצבים או שלבים בפעולתו של הרופא התעסוקתי: מניעה, אבחון ותביעת אובדן כושר עבודה בגין תאונת עבודה או מחלת מקצוע.

  • מניעה – בכדי למנוע מחלות ולמען בריאותם של העובדים, הרופא מבצע בדיקות שגרתיות במקומות עבודה שונים. תפקידו לאבחן האם קיים סיכון במקום העבודה למחלות. לדוגמה, תנאי סביבת עבודה העלולים לפגוע כמו רעש או מזג אויר, חשיפה אפשרית לחומרים מסרטנים וכמו כן מצבם האישי של העובדים, גיל העובד ובריאותו – כל אלה ישמשו את הרופא כדי לקבוע האם הוא כשיר לעבודה. הבדיקות הן מטעם קופות החולים או מטעם שירותים רפואיים אחרים, על פי החוק.
  • אבחון – נערך בעקבות מחלה שנגרמה כתוצאה מתנאי העבודה או עקב פציעה בגין תאונת עבודה.
  • תביעה – כאשר מוגשת בקשה לתביעה על ידי עורך דין תאונת עבודה בחיפה בשל אובדן כושר עבודה, רופא תעסוקתי מתוקף תפקידו יוכל לסייע לעובד הנפגע בתהליכי התביעה כדי לקבל פיצויים עקב אובדן כושר עבודה.

מצבים בהם על הנפגע לבצע בדיקה של אובדן כושר עבודה

יש להגיע אל רופא תעסוקתי עם כל המסמכים הרפואיים של המטופל. כדי לתת חוות דעת ישאל הרופא על תנאי העבודה, על אופי העבודה ועל מצבו של המטופל, ולעתים תידרש אף בדיקה גופנית, בסופה יקבע באיזה אופן אבד כושר העבודה ובאיזו צורה ימשיך המטופל בעבודתו אם בכלל. בסמכותו לקבוע מהן המגבלות בהן יוכל הנפגע להמשיך בעבודתו, באילו תנאים ולאיזו תקופת זמן הם ימשכו, כולל הורדה בשעות העבודה.

חשוב לדעת כי יחד עם אישור רפואי מפורט של מומחה אחר לגבי התאונה או המחלה, רופא תעסוקתי הוא זה שנותן את האישור על מצבו הבריאותי של המבוטח ועל מגבלותיו, והוא קובע אם ניתנים טיפולים או קבלת תרופות. בנוסף, אחראי הרופא לתת אישור מחלה לתקופת אובדן כושר העבודה.

מסקנות לסיכום

יש משמעות רבה לתפקידו של רופא תעסוקתי בכל השלבים, גם בשלב המניעה בכל הקשור לתנאי לתנאים בהם נמצאים העובדים, לאבחון הסיכונים הכרוכים בעבודה מסוימת, אבל ישנה משמעות רבה לאחר התאונה או גילוי המחלה על ידי בדיקת הנפגע.

הערכתו של הרופא התעסוקתי יכולה לסייע באופן ניכר בזמן הליכי המשפט ובמימוש הזכאות לפיצויים עקב כל סוג של פגיעה בעבודה. ההמלצה היא לפנות למישהו מקצועי בעל ניסיון כדי לפעול בדרך הטובה ביותר.