לא רבים יודעים זאת, אך ישנם מקרים בהם תאונה בדרך לעבודה או תאונה מהבית לעבודה יכולה להיחשב אף היא בגדר תאונת עבודה. לכן, אם עברתם תאונה שכזו, המאמר הבא מיועד במיוחד עבורכם ותוכלו לקבל בו מידע חשוב אשר יסייע לכם להבין מה הזכויות שלכם.

תאונה בדרך לעבודה יכולה לקרות לכל אחד מאיתנו ובמקרה בו עברתם תאונה שכזו, חשוב שתממשו את זכויותיכם ובמידת הצורך, תקבלו פיצויים עבור הנזק שנגרם לכם.

מתי תאונת דרכים נחשבת לתאונת עבודה?

על פי החוק, אדם אשר נפגע בתאונה במסגרת העבודה שלו, נכלל תחת ההגדרה של תאונת עבודה. פגיעה שכזו יכולה לקרות גם לאדם אשר המקצוע שלו מחייב נהיגה כמו נהגי הסעות ונהגי תחבורה ציבורית, נהגי משאיות, שליחים וכיוצא באלה, ובין אם הוא עצמו אינו נוהג ברכב, כמו מורה לנהיגה או אדם אשר נוסע במונית לפגישת עבודה.

בנוסף, תאונה אשר קרתה תוך כדי נסיעה או הליכה אל העבודה, כמו תאונה בדרך לעבודה מהבית או מעבודה אחרת (כאשר האדם הנפגע עובד בשתי עבודות) תחשב אף היא בתור תאונת עבודה. כך, כל תאונה אשר מתרחשת בזמן בו האדם נמצא בעבודה או בדרך אליה או בחזרה ממנה, נחשבת כתאונת עבודה.

תאונה שהתרחשה תוך כדי סטייה ממסלול הנסיעה לעבודה

פעמים רבות במהלך הנסיעה לעבודה אנו סוטים מהמסלול לצרכים שונים, כמו למשל לקחת את הילדים לגן או לבית הספר. על פי החוק, תאונה בדרך לעבודה אשר התרחשה תוך סטייה ממסלול הנסיעה לעבודה איננה נחשבת כתאונת עבודה, אם אין המדובר בסטייה אשר מיועדת למטרת עבודה או לצורך מילוי התפקיד של הנפגע.

יחד עם זאת, ישנם כמה מקרים בהם גם תאונה בדרך לעבודה אשר התרחשה תוך סטייה ממסלול הנסיעה המקובל תחשב כתאונת עבודה. המקרים הללו הם:

  • נסיעה לצורך מילוי חובה כלפי המעסיק – אם המעסיק ביקש מהאדם לבצע פעולה כלשהי בדרך לעבודה (כמו לרכוש מוצר מסוים) ובדרך אירעה התאונה, הדבר יחשב בתור תאונת עבודה.
  • ליווי ילדים לגן – החוק מכיר בהסעת ילדים לגן או למעון בדרך לעבודה כדרך מקובלת למקום העבודה ואינו מחשיב נסיעה כזו כסטייה מהדרך המקובלת, מה שאומר שתאונה בדרך הזו תחשב בתור תאונת עבודה.
  • מצוות בוקר לשומרי מצוות – אדם שומר מצוות אשר נוסע לבית הכנסת לפני העבודה, תחשב לו הנסיעה כדרך מקובלת, ולכן תאונה בדרך הזו תחשב בתור תאונת עבודה.

האם תאונה בדרך לעבודה היא רק בנסיעה ברכב?

תאונה בדרך לעבודה אשר מוכרת כתאונת עבודה יכולה להיות לא רק תאונה אשר קרתה בנסיעה באמצעות כלי רכב ממונע סטנדרטי. זו יכולה להיות תאונה תוך כדי רכיבה על אופניים, נסיעה על גבי סגווי או אפילו הליכה רגלית, ולמעשה – בכל אמצעי אשר באמצעותו אתם מגיעים מהבית אל מקום העבודה שלכם. בכל מקרה, אין זה משנה באיזה אמצעי הגעתם אל מקום העבודה, תוכלו להגיש בקשה אל המוסד לביטוח לאומי לקבלת פיצויים בגין תאונת עבודה.

ואם יצאתי לעבודה ממקום אחר ולא מהבית?

על פי החוק, המקום ממנו יוצאים לעבודה בכדי שתחשב תאונה בדרך לעבודה כתאונת עבודה הינו המקום בו האדם לן בלילה. לכן, גם אם אדם ישן אצל חברו או בביתם של קרובי משפחה, ולא יצא ממקום המגורים הקבוע שלו, עדיין תאונה שתתרחש בדרך לעבודה ממיקום כזה תחשב בתור תאונת עבודה.

חשיבות הפניה אל עורך דין תאונת עבודה מומחה

הנושא של תאונות עבודה, ובפרט תאונה בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה, הוא נושא סבוך ומורכב שלא כל אחד מבין בו בצורה יסודית ולא כל אחד יודע כיצד לטפל בתיקים מהסוג הזה כהלכה. לכן, בכל מקרה בו נפגעתם בתאונה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, כדאי לכם לפנות אל עורך דין תאונות עבודה בחיפה מומחה בנושא.

לעורך הדין יש להגיש כל חומר שיש ברשותכם בנוגע לתאונה ולעבודה שלכם, וכן לפרט כל פרט בנוגע לתאונה עצמה. כך עורך הדין יוכל לומר לכם כבר בהתחלה האם ישנה עילה לתביעה כתאונת עבודה או לא.

כמובן, בכדי שעורך הדין יוכל לעשות זאת, ובכדי שהוא יוכל לנהל את התיק שלכם כראוי, חשוב מאוד שיהיה לו מספיק ניסיון בתחום. כדאי לבחור עורך דין תאונות עבודה אשר כבר ניהל תיקים רבים של תאונות עבודה ושיש לו מגוון רחב של לקוחות מרוצים אשר יכולים להעיד על השירות האיכותי אותו הוא מעניק ולאפשר לכם להיות בטוחים בכך שאתם מבצעים בחירה נכונה בעורך דין שבאמת יוכל לסייע לכם.

איסוף ראיות

אם תגישו תביעה עקב תאונה בדרך לעבודה כתאונת עבודה, יהיה עליכם להגיש חומר ראיות רב. לכן, כבר בתאונה עצמה חשוב לנסות לאסוף כל ראיה אפשרית, וכמובן – לאסוף מידע רפואי, פירוט בדיקות רפואיות ותוצאות בדיקות שונות, סיכומי אשפוז אם התאונה הובילה לכך, וכן הלאה. כל פרט קטן שכזה יכול לסייע בבניה של התיק ויכול לסייע לכם לא רק לקבל הכרה בתור נפגעי תאונת עבודה, אלא גם לקבל פיצויים גבוהים יחסית בגין אותה תאונה על פי סוג התאונה ועל פי הזכויות המגיעות לכם.

סיכומו של עניין

במקרה ונפגעתם בתאונה בדרך לעבודה או מהבית לעבודה ייתכן ותאונה זו הינה תאונת עבודה וחשוב כי תממשו את זכויותיכם. מאחר ותביעה שכזו הינה מורכבת וסבוכה, חשוב להסתייע על ידי עורך דין תאונת עבודה מקצועי ומנוסה אשר ידע לייעץ על כדאיות התביעה ולהעריך את סיכויי הצלחתה ובמידה ותחליטו להגיש תביעה, הוא ינהל אותה על הצד הטוב ביותר ובצורה מקצועית על מנת להשיג פיצויים גבוהים ככל האפשר. חשוב לתעד כל ראיה אפשרית בנוגע לתאונה שעברתם ולהשיג חוות דעת רפואיות באשר לנזק שנגרם לכם. כל אלה יסייעו בחיזוק טענות התביעה ובחישוב גובה הפיצויים.